31.01.2024 tarihli Devrim Gazetesinde yer alan “SU FATURALARI CEP YAKIYOR” başlıklı haberinde “Su faturalarına yapılan katı atık bedeli zammı vatandaşın tepkisini çekiyor. Eline yüksek fatura geçen vatandaş dert yanıyor.” iddialarına ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Su faturalarında su, atıksu ve bakım bedeli dışındaki ücretler; Çevre ve Orman Bakanlığınca hazırlanan ve 27/10/2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara ilişkin Yönetmeliğin 22 nci maddesinde yer alan; “Atık su ve evsel katı atık hizmetlerine ait ücretlendirme, yapılan hizmetin karşılığı olarak müstakilen, düzenli aralıklarla su faturaları üzerinden yapılır.” hükmü gereğince tahsil edilmektedir.

Katı Atık Toplama Bedeli;  İlçe Belediyelerince maliyet hesabına göre hazırlanan “Katı Atık Toplama Bedeli” tarifesi Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylandıktan sonra yürürlüğü girerek, mevzuat gereğince TESKİ tarafından su faturaları içinde aylık olarak, abonenin tükettiği su m³’ü üzerinden tahakkuk ve tahsilatı yapılmaktadır. Su faturalarında tahakkuk ve tahsilatı yapılan “Katı Atık Toplama Bedeli” ücretinin tamamı ilgili İlçe Belediyesi hesabına aktarılmaktadır.

Haberde bahsi geçen ve  % 92 oranında zam yapıldığı belirtilen Katı Atık Toplama Bedelinin Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ile ilgisi bulunmamaktadır.  
Dolayısıyla anılan haberde yer alan  “Elektriğe doğalgaza hiçbir şeye zam yok ve suya bu kadar zam Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle onaylanmış.” ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır.

Yine aynı haberde yer alan  “Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan illerin arasında olan Tekirdağ’da,..”  ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kurumumuz her ne kadar ekonomik olarak maliyetlerde yaşanan artışlardan olumsuz etkilense de su ücretlerinde son dönemlerde bir artışa gitmemiş olup, diğer su kanal idarelerinin bu süreçte yapmış oldukları fiyat güncellemeleri ile kıyaslandığında 13. Sıraya kadar gerilemiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
TESKİ Genel Müdürlüğü

Yayın Tarihi: 01 Şubat 2024, Perşembe 13:54

DİĞER DUYURULAR

 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU(2024/19)
  TESKİ Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Çağrı Merkezi Personeli Nesrin DEVECİ'nin kayınpederi Ahmet DEVECİ vefat etmiştir.  Cenazesi 29.06.2024 Cumartesi günü ikindi namazına müteakip Şarköy İlçesi Camikebir Mahallesi Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet geride kalan ailesine ve TESKİ Ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU(2024/18)
  Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Mehmet Ali Güngör'ün Teyzesi MENEVŞE SÜDER vefat etmiştir. Cenazesi 21.06.2024 Cuma günü Tokat'ın Zile ilçesine bağlı Bebekderesi köyünde defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan rahmet geride kalan ailesine ve TESKİ ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/17)
  TESKİ Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanlığı Personeli Tayfun TEMİZEL'in kayınpederi ve Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanlığı Personeli Emre LEYLAK'ın dayısı Ramazan YAVUZ vefat etmiştir. Cenazesi 08.06.2024 Cumartesi günü öğle namazına müteakip Süleymanpaşa İlçesi Çınarlı Mahallesi Yeni Kamil Ağa Camiinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah&
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/16)
  TESKİ Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı 185 Çağrı Merkezi Personeli Volkan KIZIL'ın ve Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanlığı Personeli Kurtuluş KIZIL'ın babaannesi Havva KIZIL vefat etmiştir.  Cenazesi 29.05.2024 Çarşamba günü öğle namazına müteakip Malkara İlçesi Deveci Mahallesi köyünden kaldırılacaktır.  
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/15)
  TESKİ Çorlu İlçe Şube Müdürlüğü Personeli Recep TURAN vefat etmiştir.  Cenazesi 21.05.2024 Salı günü öğle namazına müteakip Çorlu İlçesi Garaj Camiinden kaldırılacak olup Malkara Karacahalil Mahallesi Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet geride kalan ailesine ve TESKİ Ailesine başsağlığı ve sabır
Tüm Hakları Saklıdır 2024© Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü.