31.01.2024 tarihli Devrim Gazetesinde yer alan “SU FATURALARI CEP YAKIYOR” başlıklı haberinde “Su faturalarına yapılan katı atık bedeli zammı vatandaşın tepkisini çekiyor. Eline yüksek fatura geçen vatandaş dert yanıyor.” iddialarına ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Su faturalarında su, atıksu ve bakım bedeli dışındaki ücretler; Çevre ve Orman Bakanlığınca hazırlanan ve 27/10/2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara ilişkin Yönetmeliğin 22 nci maddesinde yer alan; “Atık su ve evsel katı atık hizmetlerine ait ücretlendirme, yapılan hizmetin karşılığı olarak müstakilen, düzenli aralıklarla su faturaları üzerinden yapılır.” hükmü gereğince tahsil edilmektedir.

Katı Atık Toplama Bedeli;  İlçe Belediyelerince maliyet hesabına göre hazırlanan “Katı Atık Toplama Bedeli” tarifesi Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylandıktan sonra yürürlüğü girerek, mevzuat gereğince TESKİ tarafından su faturaları içinde aylık olarak, abonenin tükettiği su m³’ü üzerinden tahakkuk ve tahsilatı yapılmaktadır. Su faturalarında tahakkuk ve tahsilatı yapılan “Katı Atık Toplama Bedeli” ücretinin tamamı ilgili İlçe Belediyesi hesabına aktarılmaktadır.

Haberde bahsi geçen ve  % 92 oranında zam yapıldığı belirtilen Katı Atık Toplama Bedelinin Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ile ilgisi bulunmamaktadır.  
Dolayısıyla anılan haberde yer alan  “Elektriğe doğalgaza hiçbir şeye zam yok ve suya bu kadar zam Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle onaylanmış.” ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır.

Yine aynı haberde yer alan  “Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan illerin arasında olan Tekirdağ’da,..”  ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Kurumumuz her ne kadar ekonomik olarak maliyetlerde yaşanan artışlardan olumsuz etkilense de su ücretlerinde son dönemlerde bir artışa gitmemiş olup, diğer su kanal idarelerinin bu süreçte yapmış oldukları fiyat güncellemeleri ile kıyaslandığında 13. Sıraya kadar gerilemiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
TESKİ Genel Müdürlüğü

Yayın Tarihi: 01 Şubat 2024, Perşembe 13:54

DİĞER DUYURULAR

 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/07)
  TESKİ Saray Şube Müdürlüğü Personeli Merve Mutaf'ın ağabeyi Mehmet Mutaf vefat etmiştir.  Cenazesi 18.02.2024 Pazar günü ikindi namazına müteakip Saray İlçesi Çukurtyurt Mahallesi Camiinden kaldırılmıştır.    Merhuma Allah'tan rahmet geride kalan ailesine ve TESKİ Ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/06)
  TESKİ Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı Personeli Furkan Çiftçioğlu'nun babası İbrahim Çiftçioğlu vefat etmiştir.  Cenazesi 18.02.2024 Pazar günü ikindi namazına müteakip Süleymapaşa İlçesi Soğukkuyu Camiinden kaldırılmıştır.   Merhuma Allah'tan rahmet geride kalan ailesine ve TESKİ Ailesine başsağlığı ve sabır di
 • BASIN AÇIKLAMASI (2024/05)
  15.02.2024 tarihli Tekirdağ Medya Tv sosyal medya hesaplarında yer alan “Tekirdağ Suya Hem Zam Hemde Tutarsız Fatura..” başlıklı haberine istinaden aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Faturalarda herhangi bir yanlışlık bulunmamaktadır. Bakım bedeli abonelerimizden aylık okuma periyodlarında 11.00 TL olarak alınmaktadır. Ancak çeşitli
 • BASIN AÇIKLAMASI (2024/04)
  31.01.2024 tarihli Devrim Gazetesinde yer alan “SU FATURALARI CEP YAKIYOR” başlıklı haberinde “Su faturalarına yapılan katı atık bedeli zammı vatandaşın tepkisini çekiyor. Eline yüksek fatura geçen vatandaş dert yanıyor.” iddialarına ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Su faturalarında su, atıksu ve bak
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/05)
  TESKİ Muratlı İlçe Şube Müdürlüğü Personeli Uğur BİLGİÇ'in annesi Elif BİLGİÇ vefat etmiştir.  Cenazesi 01.02.2024 Perşembe günü ikindi namazına müteakip Muratlı İlçesi Fatih Mahallesi Yeni Camiinden kaldırılacaktır.   Merhumeye Allah'tan rahmet geride kalan ailesine ve TESKİ Ailesine başsağlığı ve sabır
Tüm Hakları Saklıdır 2024© Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü.