26.01.2024 tarihli Devrim Gazetesinin “Okunmayan Sayaçlar Vatandaşı Zorda Bırakıyor.” başlıklı haberinde Çorlu’da vatandaşlar ikametlerinde oldukları halde yokmuş gibi davranarak su sayaçlarını okumadan faturalandırma yapıldığı iddialarına istinaden aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür

İdaremiz tarafından 567.000 abonenin su sayaçlarının endeks tespitleri aylık periyotlar halinde düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Ancak sayaçların bulunduğu konum itibariyle ulaşılamaz olması veya bina kapısının kapalı olmasından kaynaklı bazı abonelerin endeks tespitleri her ay gerçekleştirilememektedir.

Bu durum; TESKİ Su Tesisatı ve Sayaç Montaj Uygulama Esasları Yönergesinin 5 inci ve 39 uncu maddesindeki; “Su sayaçlarının kilit altında tutulmaması gerekmektedir. Aksi halde “bina kapalı” veya “sayaç yeri kilitli” olması nedeniyle sayaçların devamlı ve düzenli okunması mümkün olamayacaktır.” hükmünde açıkça belirtilmiştir. Bu sebeple sayaçları okunamayan abonelerimize “Abone Okusun” bildirimi bırakılmakta ve SMS bilgisi gönderilmektedir. (GAZDAŞ’ta da benzer bir uygulama yapılmaktadır.)

Haberde yer alan: “Kapı açılmadı diye yazmak bile istememiş, halbuki kapı da açılmış maalesef personele girip sayaçları okumak zor gelmiş.” ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. Abonenin su tüketimi 0 (sıfır) olarak okunmasının nedeni; bina kapısının açık olmaması ve sayaca ulaşılamamasıdır. Kapısı kapalı binalar fotoğraf ile kayıt altında alınmaktadır.
Abone Okusun bildirimi bırakılan veya SMS gönderilen abonelerimize sayaç endekslerini okuyarak ilgili TESKİ İlçe Şube Müdürlüğüne bildirimde bulunma ve aynı dönemde fatura tahakkuku yaptırma imkanı sunulmaktadır. Bu imkandan faydalanmak istemeyen abonelerin ise endeks okuma işlemleri bir sonraki endeks okuma döneminde gerçekleştirilmektedir. Bu durumdan dolayı abonelerin ekonomik kaybı oluşmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
TESKİ Genel Müdürlüğü
 

Yayın Tarihi: 30 Ocak 2024, Salı 18:02

DİĞER DUYURULAR

 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/17)
  TESKİ Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanlığı Personeli Tayfun TEMİZEL'in kayınpederi ve Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanlığı Personeli Emre LEYLAK'ın dayısı Ramazan YAVUZ vefat etmiştir. Cenazesi 08.06.2024 Cumartesi günü öğle namazına müteakip Süleymanpaşa İlçesi Çınarlı Mahallesi Yeni Kamil Ağa Camiinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah&
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/16)
  TESKİ Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı 185 Çağrı Merkezi Personeli Volkan KIZIL'ın ve Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanlığı Personeli Kurtuluş KIZIL'ın babaannesi Havva KIZIL vefat etmiştir.  Cenazesi 29.05.2024 Çarşamba günü öğle namazına müteakip Malkara İlçesi Deveci Mahallesi köyünden kaldırılacaktır.  
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/15)
  TESKİ Çorlu İlçe Şube Müdürlüğü Personeli Recep TURAN vefat etmiştir.  Cenazesi 21.05.2024 Salı günü öğle namazına müteakip Çorlu İlçesi Garaj Camiinden kaldırılacak olup Malkara Karacahalil Mahallesi Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet geride kalan ailesine ve TESKİ Ailesine başsağlığı ve sabır
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/14)
  TESKİ Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı Personeli Semai TOPÇU vefat etmiştir.  Cenazesi 20.05.2024 Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kapaklı İlçesi Ulucamiinden kaldırılacak olup Kapaklı Yeni Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet geride kalan ailesine ve TESKİ Ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
 • GENEL KURUL İLANI
  Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Genel Kurulu, 2560 sayılı Kanun’un 5. maddesi gereğince, gündeminde bulunan konuları görüşüp karara bağlamak üzere, 2024 Yılı Mayıs Ayı Olağan Toplantısını, 22 Mayıs 2024 tarihinde (Çarşamba günü Saat 10.00'da) Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası Me
Tüm Hakları Saklıdır 2024© Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü.