TESKİ’den ‘Suyumuzu Tasarruflu Kullanalım’ Çağrısı

TESKİ Genel Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza kaliteli ve yeterli miktarda içme suyu iletilebilmesi için şebeke sularının tasarruflu kullanılması gerektiği konusunda duyarlı olmaları hususunda aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.
Küresel iklim değişikliği ve mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yoğun su kullanımına sebep olmaktadır. Bu da hızlı bir şekilde su kaynaklarının azalmasına açıkçası kuraklık tehdidi ile karşı karşıya kalmamız anlamına gelmektedir. Marmara bölgesinde yer alan çevre illerimiz Çanakkale, Edirne ve İstanbul’da da aynı durum söz konusu olup suyun tasarruflu kullanılmasına yönelik tavsiyeler sürekli olarak yüzeysel su kaynaklarımızın kritik seviyelere geldiği konusunda bilgilendirilmeler yapılmaktadır.
Son bir-iki yıllık meteorolojik kuraklık haritalarına göre Marmara bölgesi olağanüstü kuraklık tehdidi altındır.
 • Yıllık yağış verilerine bakıldığında, son 5 yıllık yağışlar uzun dönem yağış ortalamasının oldukça altındadır.
 • 1940-2022 yılı yağış ortalaması 580,30 mm iken 2022 yılı yağış ortalaması 359,20 mm olmuştur.
 • İçme suyu amaçlı yararlandığımız barajların su seviyeleri oldukça düşük seviyeye inmiştir.
  2021 (%)
Kasım
Baraj Doluluk Oranı
2022 (%)
Kasım
Baraj Doluluk Oranı
2023 (%)
Kasım
Baraj Doluluk Oranı
NAİP 43 33 8
TÜRKMENLİ 33 12 2
ŞARKÖY 36 13 14
ÇOKAL 55 67 52
YAZIR 33 16 12
 
Naip Barajından Günlük 25.000 m³/gün (300 lt/sn) su almamız gerekirken bugün 8.500 m³/gün (100 lt/sn) su alınmaktadır.  Barajlarda %8 oranında su kalmış olup, kullanılabilir su miktarı %1’in altına düşmüştür. Geri kalan kısım baraj ölü hacmi dediğimiz kullanılmaması barajın doğal yapısını koruması için gerekli miktardır. Mevcut durumda Naip Barajından ancak 10 gün daha su alınabilecektir. Naip barajından alınamayan içme suyu eksikliği diğer kaynaklarımızdan karşılanmaya çalışılmaktadır.  
Kırsal Mahallelerin kendilerine ait yüzeysel ve yeraltı su kaynağı bulunmayıp; doğal kaynaklar ile su temini sağlanmaktadır.
Mevsim şartlarına bağlı olarak özellikle yaz aylarında doğal kaynakların kuruması nedeniyle yeni kaynak arama ve kaptaj çalışmaları yapılarak mahallelerin içme suyu sorunu çözülmektedir.
 • Yeraltı kaynaklarımıza gelince; su sondaj kuyularımızda yıllık ortalama 2 metrelik düşüş yaşanmaktadır.
Her bir damlası çok kıymetli olan ve her geçen gün ulaşılması daha da zorlaşan suyumuzu kullanırken bugünü, yarınları düşünerek hareket etmeliyiz. Lütfen suyumuzu bilinçli tüketelim, tasarrufu ön planda tutalım. Çünkü bugün koruyacağımız her bir damla yarın ihtiyaç duyacağımız suyun bir parçası olabilir. Bu nedenle tüketimlerimizi daha dikkatli şekilde yapmalıyız. Geleceğe saklayacağımız her bir damla tüm canlılar için hayat demektir.
TESKİ Genel Müdürlüğü olarak suyun sağlıklı iletilmesi, kayıp kaçağın önlenmesi ile birlikte her türlü arızaya karşı çalışmalarımız devam etmektedir. Vatandaşlarımızı mağdur etmemek için önlemlerimiz en üst seviyeye çıkarılmaktadır. Buna bağlı olarak ekiplerimiz, 185 Çağrı Merkezimiz 7/24 esasına göre görevlerinin başındadır.

Susuz kalmamak için hep birlikte su tasarrufu yapmalıyız.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
TESKİ Genel Müdürlüğü

Yayın Tarihi: 17 Kasım 2023, Cuma 11:16

DİĞER DUYURULAR

 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/17)
  TESKİ Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanlığı Personeli Tayfun TEMİZEL'in kayınpederi ve Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanlığı Personeli Emre LEYLAK'ın dayısı Ramazan YAVUZ vefat etmiştir. Cenazesi 08.06.2024 Cumartesi günü öğle namazına müteakip Süleymanpaşa İlçesi Çınarlı Mahallesi Yeni Kamil Ağa Camiinden kaldırılacaktır. Merhuma Allah&
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/16)
  TESKİ Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı 185 Çağrı Merkezi Personeli Volkan KIZIL'ın ve Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanlığı Personeli Kurtuluş KIZIL'ın babaannesi Havva KIZIL vefat etmiştir.  Cenazesi 29.05.2024 Çarşamba günü öğle namazına müteakip Malkara İlçesi Deveci Mahallesi köyünden kaldırılacaktır.  
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/15)
  TESKİ Çorlu İlçe Şube Müdürlüğü Personeli Recep TURAN vefat etmiştir.  Cenazesi 21.05.2024 Salı günü öğle namazına müteakip Çorlu İlçesi Garaj Camiinden kaldırılacak olup Malkara Karacahalil Mahallesi Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet geride kalan ailesine ve TESKİ Ailesine başsağlığı ve sabır
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2024/14)
  TESKİ Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı Personeli Semai TOPÇU vefat etmiştir.  Cenazesi 20.05.2024 Pazartesi günü öğle namazına müteakip Kapaklı İlçesi Ulucamiinden kaldırılacak olup Kapaklı Yeni Şehir Mezarlığına defnedilecektir. Merhuma Allah'tan rahmet geride kalan ailesine ve TESKİ Ailesine başsağlığı ve sabır dileriz.
 • GENEL KURUL İLANI
  Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Genel Kurulu, 2560 sayılı Kanun’un 5. maddesi gereğince, gündeminde bulunan konuları görüşüp karara bağlamak üzere, 2024 Yılı Mayıs Ayı Olağan Toplantısını, 22 Mayıs 2024 tarihinde (Çarşamba günü Saat 10.00'da) Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası Me
Tüm Hakları Saklıdır 2024© Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü.