Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
SÜLEYMANPAŞA DOĞU İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİNİN TEMELİ ATILDI

SÜLEYMANPAŞA DOĞU İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİNİN TEMELİ ATILDI

Süleymanpaşa İlçesinin Doğu Bölgesi İçin Oldukça Önem Arz Eden Bir Yatırım

Süleymanpaşa ilçesinin doğu bölgesi için oldukça önem arz eden yatırımın temelleri atıldı. Bu kapsamda Süleymanpaşa ilçesinin Değirmenaltı Mahallesi ile Çorlu İlçesinin Yenice Mahallesi arasında kalan sahil şeridinin tüm atıksuyu şebeke hatları ve kolektör hattı ile toplanarak, temeli atılan atısu arıtma tesisine getirilecek ve burada arıtılacak. Ardından tamamen standartlara uygun bir şekilde doğaya deşarj edilecek. Temel atma töreni tesisin inşaat alanında gerçekleşti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyesi A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr.İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, İller Bankası yetkilileri, siyasi parti temsilcileri belediye meclis üyeleri, muhtarlar katıldı.

Süleymanpaşa İlçemizin Doğu Bölgesinin Kanalizasyon ve Atıksuyunun Arıtılması Problemini Çözüyoruz

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Süleymanpaşa ilçemizin altyapı sorunlarını çözüyoruz. İlçe merkezimizde altyapı çalışmalarımız tamamlandı. 1. ve 2. Kısım olmak üzere ilçe merkezinin kanalizasyon problemini çözdük. İlçe merkezinin atıksuyunu arıtacak olan Süleymanpaşa Batı İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz de hizmete girdi ve şu anda aktif bir şekilde çalışmaktadır.

Bunlara ek olarak Süleymanpaşa İlçemizin doğu bölgesinin kanalizasyon ve atıksuyunun arıtılması problemini de çözüyoruz.

Temelini attığımız arıtma tesisi “Süleymanpaşa Doğu Kısmı Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı ile Doğu Atıksu Arıtma Tesisi İnşaatı” işi kapsamında yapılmaktadır.

Doğu Kısmı Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı kapsamında; Süleymanpaşa İlçesi 1. Kısım ve 2. Kısım Kanalizasyon İnşaatı kapsamında yer almayan, Muratlı Caddesinin güneydoğu kısmında kalan sokaklarda, Namık Kemal Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi ile Çorlu Yenice mahallesi arasında kalan alanda kanalizasyon ve yağmur suyu çalışmalarımız devam etmektedir.

Proje kapsamında yapılması planlanan 79.092 metre kanalizasyon hattının, bugüne kadar 45.038 metresi tamamlandı. İşin fiziki gerçeklemesi %60 civarlarındadır. Ayrıca 5.989 metre HDPE atıksu terfi hattı imal edilecektir.

Altyapı Çalışmaları Süleymanpaşa Değirmenaltı ve Çorlu Yenice Mahallesi Arasında Devam Ediyor

Süleymanpaşa Değirmenaltı ve Çorlu Yenice Mahallesi arasında kalan Sahil kollektöründe toplanacak atıksular, TM-1, TM-2, TM-3, TM-4, TM-6, TM-7, TM-8 ve TM-9 (8 adet) baca tipi paket Terfi Merkezi ile TM-5 (1 adet) bina tipi terfi merkezine iletilecek, buradan Doğu Atıksu Arıtma Tesisine iletilecektir. 

Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 2030 yılına kadar 1. kademe 3.960 m3/gün olarak projelendirildi. Tesis 36.000 kişilik eşdeğer nüfusa hizmet edecek, 2045 yılında ulaşılacak olan 54.000 kişilik nüfus için 2. kademe yapılar inşa edilerek 6.000 m3/gün’lük kapasite değerine ulaşılacaktır.  Tesis 15.400 m2 alanda inşa edilmektedir. Bu alanın kamulaştırması da TESKİ tarafından yapılmıştır. Bunun da maliyeti yaklaşık 3 milyon TL’dir.

Kanalizasyon ve yağmur suyu hatları dahil tüm işin bedeli 33.826.822 TL’dir. Yalnızca atıksu arıtma tesisinin bedeli 6.221.289 TL’dir.

Tesise ulaşan atıksular ileri arıtma ve dezenfeksiyondan sonra azot ve fosfor giderimi yapılarak temiz ve standartlara uygun bir şekilde Gazioğlu Deresine deşarj edilecek, buradan denize ulaşacaktır. 

Tesis fiziksel arıtma, biyolojik arıtma, çamur bertaraf yapıları ve dezenfeksiyon kısımlarından oluşmaktadır. Fiziksel arıtma üniteleri; kaba ve ince ızgara, havalandırmalı kum ve yağ tutucu. Biyolojik arıtma üniteleri; anaerobik havuzlar, havalandırma havuzları ve çöktürme havuzlarıdır. Çamur Bertaraf yapıları; çamur dengeleme tankları ve dekantör binasıdır. Dezenfeksiyon yapısı; UV dezenfeksiyon yapısından oluşmaktadır.

Yatırımların yapılmasında bize her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak’a, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç, İller Bankası yetkilileri ve tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ederim.”dedi.

Bir Şehrin Temeli Altyapısıdır

Törende konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Bir şehrin şehir olabilmesi için önce temellerinin doğru atılması gerekir. Temeli de altyapısıdır. Bundan sonra sağlıklı bir altyapıya sahip olan şehirde yaşayacağız. Yapılan bu yatırım Marmara Denizine kıyılarımızdan atıksuların doğrudan deşarj edilmemesi içindir. Bu yatırımın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürler. Tekirdağ halkı sizin isimlerinizi her zaman onur ve şerefle yâd edecektir. Tüm Süleymanpaşa’lılar adına teşekkür ediyorum.”dedi.

Gelecek Nesiller Tertemiz Bir Çevrede Yaşayacaklar

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; Şimdi altyapı yaparken sıkıntı çekiyoruz. Ben inanıyorum ki bugün bu yapılan işlerden dolayı zahmet çeken vatandaşlarımız ilerde bizleri takdir edeceklerdir. Buna adım gibi inanıyorum. Kumbağ Mahallemizin kış nüfusu bin 800, yaz nüfusu 150 bin. Barbaros Mahallemizin kış nüfusu 3 bin 500, yaz nüfusu 30 bin. O kadar misafirin, turistin geldiği yerlerde vidanjörlerle altyapı sıkıntısını çözmeye çalışıyorduk. Hatta bir kurban gününde 410 vidanjör talebiyle karşılaşmıştık. Biz bu sıkıntıları çözmek için altyapı yapıyoruz.

Kumbağ ve Barbaros'a en güzel içme suyunu vereceğiz. Bunun da hazırlığı içerisindeyiz. Elbette birtakım sıkıntılarımız olacaktır. Zaten zahmet çekmeden başarılmıyor bazı işler. Şimdi zahmet çekeceğiz ama gelecek nesiller tertemiz bir çevrede yaşayacaklar. Biz bunun gururu içerisinde olacağız. Burada bugün 35 milyonluk bir yatırım yapılıyor. Gelecekte buralar yerleşim yerleri olacak. Burada yaşayacak olan insanlar rahat etsin diye yapılıyor bu yatırımlar. İşte bunu ancak sadece vatandaşını ve çevreyi düşünen sosyal demokrat düşüncede insanlar yapar. Bu duygu ve düşüncelerle tesisin Süleymanpaşa ilçemize ve tüm Tekirdağ'a hayırlı olmasını diliyor, saygılar, sevgiler sunuyorum”dedi.

Ardından bu yatırımların yapılmasında katkıları olan Tekirdağ Eski Belediye Başkanı Adem Dalgıç ve günümüz Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinata teşekkür plaketi takdim edildi.

Konuşmaların ardından Doğu İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin temeli atıldı.

 

 


Tarih: 06.06.2018 - 11:56
© 2014-2019 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 267     Dün : 1,082    Toplam : 2.937.300
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası