Ulusal ve yerel basında yer alan, Malkara’ya bağlı kırsal Alıışık Mahallesinde yaklaşık 10 gündür musluklardan su akmıyor ve vatandaşlar su ihtiyaçlarını çeşmeden karşılıyor haberi yer almıştır. Haberde bahsi geçen konuya açıklık getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.
 
Malkara İlçemize bağlı Allışık Mahallesi mevcut durumda Karaiğdemir Su Grubundan beslenmekte olup kot olarak besleme sisteminin kuzey kolundaki en yüksek kotunda bulunmaktadır. Karaiğdemir su grubunda 36 (otuzaltı) adet kırsal mahalle bulunmaktadır. Bu 36 kırsal mahallenin ana besleme deposu Malkara İlçesi Hayrabolu Yörgüç Mahallesindeki kuyular, İbribey Mahallesindeki Terfi Merkezi ile Kermeyan Mahallesindeki 1000 m3 lük içmesuyu deposudur. İbribey Terfi Merkezi ile Kermeyan Ana Deposundan 36 adet kırsal mahallenin beslenebilmesi için toplamda 100 km yi geçen ana iletim hattı ve 33 adet kırsal mahalle deposu bulunmaktadır.
 
TREDAŞ tarafından yayınlanan resmi verilere bakıldığında, 10.07.2020 tarihinde Tredaş tarafından 6 saatlik elektrik kesintisi uygulandığı görülmektedir. İçinde Allışık Mahalemizin de bulunduğu 36 adet Mahalleye bu kesinti yüzünden Terfi Merkezinden su verilememiştir. Bu süreçte de bahse konu 1000 m3 lük Kermeyan Depo, 100 km iletim hattı ve kırsal mahalle depoları boşalmıştır.
 
Elektrik kesintinin bitmesine müteakip İbribey Terfi Merkezinden su teminine hemen başlanmıştır. Ancak hiçbir şekilde su kullanımı olmasa bile 100 km hat, 1000 m3 depo ve 33 adet kırsal mahalle deposunun dolması ve sistemin en sonunda yer alan kırsal mahallelere suyun ulaşması için geçecek zaman yaklaşık 36 saattir. Kırsal Mahalleler suyun iletimi gerçekleştiğinde vatandaşların da suyu kullanılacağı düşünüldüğünde, ayrıca kırsal mahallelerde sıcak yaz mevsiminde su tüketiminin artması ve vatandaşlar tarafından bahçe sulaması yapıldığından, bütün bu veriler ışığında Alıışık Mahallemize suyun gelmesi için öngörülen sürenin yaklaşık 4 gün olması beklenmektedir.
 
Alo 185 Çağrı Merkezimiz üzerinden de Allışık Mahallesi için ilk su kesintisi şikayeti, 11.07.2020 tarihi, saat 19:13 de Genel Müdürlüğümüze ulaşmıştır. Genel Müdürlüğümüz de böyle bir durumun bilincinde olduğundan, Karaiğdemir grubunun son köylerine hemen tankerle su takviyesine başlanmıştır. 192 nüfusu olan Alıışık Mahallemize de ilk şikayet tarihinden itibaren günde ortalama 2 tanker (48 ton) toplamda 200 ton su takviyesi yapılmıştır.
 
Son kırsal mahalleler dahil olmak üzere, sular normale dönene kadar Genel Müdürlüğümüzce tankerle su takviyesi yapılmasına devam edilecektir.

TESKİ Genel Müdürlüğü

Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2020, Perşembe 10:33

DİĞER DUYURULAR

 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2020/11)
  Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı personeli Gökhan ÖZER'in babannesi vefat etmiştir. Cenazesi 18.09.2020 tarihinde Süleymanpaşa İlçesi Karacakılavuz Mahallesinde Mimar Sinan Büyük Camiinden kaldırılacaktır. Merhumeye Allah'tan rahmet geride kalan ailesi ve TESKİ Ailesine başsağlığı dileriz. 
 • TESKİ PERSONELİNE DUYURU (2020/10)
  TESKİ Ergene İlçe Şube Müdürlüğü personeli Muhammet Mustafa Baki'nin babası vefat etmiştir. Cenazesi 06.09.2020 tarihinde Ordu İli Ulubey İlçesinde defnedilmiştir. Merhuma Allah'tan rahmet geride kalan ailesi ve TESKİ Ailesine başsağlığı dileriz. 
 • BASIN AÇIKLAMASI (2020/05)
  Ulusal ve yerel basında yer alan, Malkara’ya bağlı kırsal Alıışık Mahallesinde yaklaşık 10 gündür musluklardan su akmıyor ve vatandaşlar su ihtiyaçlarını çeşmeden karşılıyor haberi yer almıştır. Haberde bahsi geçen konuya açıklık getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.   Malkara İlçemi
 • GENEL KURUL İLANI
  Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Genel Kurulu, 2560 sayılı Kanun’un 5. maddesi gereğince, gündeminde bulunan konuları görüşüp karara bağlamak üzere, 10.07.2020 tarihinde yapılması gereken Mayıs ayı olağan toplantısı Meclis toplanmasında, üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlanamadığından dolayı 13.07.2020 tarihinde s
 • BASIN AÇIKLAMASI (2020/04)
                                                                                                                    &
Tüm Hakları Saklıdır 2020© Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü.