Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
SAĞLAMTAŞ VE ÇINARLIDERE MAHALLELERİ SAĞLIKLI İÇME SUYUNA KAVUŞTU

SAĞLAMTAŞ VE ÇINARLIDERE MAHALLELERİ SAĞLIKLI İÇME SUYUNA KAVUŞTU

Malkara İlçesi Sağlamtaş İçme Suyu Arıtma Tesisi Yenileme İnşaatı Tamamlandı

Malkara ilçesinin büyük mahallelerinden olan Sağlamtaş ve komşusu Çınarlıdere Mahallelerinin içme suyu standartların üzerine yükseldi. Bu iki mahalleye su veren mevcut içme suyu arıtma tesisi TESKİ tarafından tamamen yenilendi ve hizmete alındı.

Tesisin açılışı ve hizmete alınması Sağlamtaş İçme Suyu Arıtma Tesisinde düzenlenen törenle gerçekleşti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Rıza Tekin ve A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr. İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve sağlıklı suya kavuşmanın mutluluğunu yaşayan çok sayıda vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Bugün açılışını yaptığımız tesis önceden çok eski ve işlevini yerine getirmekte zorluk çekiyordu. Abonelere sağlanan su kalitesi yeterli değildi. Kısa sürede tesisin yenilenmesinin kararı alındı ve TESKİ Plan Proje Dairesi Başkanlığı tarafından yeni proje hazırlandı. İhaleye çıkıldı ve çalışmalarımız başladı. Tesisin yenileme inşaatının maliyeti 1.175.503 TL’dir.

Sağlamtaş ve Çınarlıdere Mahalleleri Tamamen Sağlıklı İçme Suyuna ve Sağlam Bir Altyapıya Kavuşmuş Oldu

Tesisin yenilenmesinin yanı sıra, kısa süre önce zaten Sağlamtaş ve Çınarlıdere Mahallelerinin içme suyu şebeke inşaatlarını da yenilemiştik. Bu işin de bedeli yaklaşık 1 milyon TL’dir. Bugün itibariye Sağlamtaş ve Çınarlıdere Mahalleleri tamamen sağlıklı içme suyuna ve sağlam bir altyapıya kavuşmuş oldu. Bu iki önemli mahallemize yapılan içme suyu altyapı bedeli toplamda 2.2 milyon TL’dir.

Tesisin yenilenmesi kapsamında kapasite arttırıldı. Günde 800 metreküp içme suyu arıtılırken şu anda 1.468 metreküp su arıtılmaktadır. Tesisimiz fiziksel ve kimyasal arıtma yaparak suda dezenfeksiyon sağlamaktadır. Tesisimizden Sağlamtaş ve Çınarlıdere Mahallelerine su temin edilmektedir.

Giriş yapısına ön klor dozajlama ünitesi kurulmuştur. Kaskat havalandırma yapısı ve 2 adet durultucu havuz içinde bulunan eski fayanslar sökülerek yenilerinin montajı yapılmıştır. Havuzların bakım ve onarımı gerçekleştirilmiştir. Tesiste mevcut bulunan 4 adet yavaş kum filtre havuzlarının içerisindeki kum çıkarılmış ve duvarlarındaki kırık alanlara tadilat yapılmıştır.

Eskiden yavaş kum filtre görevi gören 4 adet havuz, yapılan yenileme inşaatı ile 2 adet ham su ve 2 adet arıtılmış temiz su havuzuna dönüştürülmüştür. Arıtılmış suyun şebekeye verilmeden önce tekrar kirlenmemesi için arıtılmış temiz su havuzlarının etrafı ve üzeri kapatılmıştır.

Sistemde değişiklik yapılıp filtrasyon ünitesi kurularak yavaş kum filtre havuzlarından, 2 adet basınçlı filtre tankına (1 adet kum filtre tankı + 1 adet demir-mangan giderim tankı) geçiş yapılmıştır. Ham suyu filtrasyon tanklarına besleyecek ve ters yıkamada kullanılacak olan 3 adet pompanın montajı yapılmıştır.

Sudaki bulanıklık sorununun giderilebilmesi için kimyasal dozaj üniteleri kurulmuştur. Otomasyon sistemi kurularak kimyasal dozaj ünitelerinin ve pompaların otomatik olarak çalışması sağlanmıştır. Arıtılmış suyun dezenfeksiyonu için tesisin çıkış noktasında klor dozajlama sistemi kurulmuştur. Vana odasının bakım ve onarımı yapılmıştır. Tesiste bulunan eski vana ve çürümüş borular yenileriyle değiştirilmiştir. Tesis güvenliği açısından tesisin etrafındaki tüm tel çit yenilenmiştir. Çevre düzenlemesi kapsamında tesis içindeki yollara parke taş döşenmiştir. Tesis ünitelerinin boyası yapılmıştır.

Yapılan çalışmalar sonucunda bölge halkı modern bir içme suyu arıtma tesisine kavuşmuştur.

Bize her zaman önderlik eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak, çalışmalarda bize yardımcı olan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve TESKİ emekçilerine teşekkür ederim”dedi.

Ulaş Yurdakul: “Bu Tesisin Yapılışında Çok Ciddi Bir Emek Var”

Törende konuşan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “Bu tesisin yapılışında çok ciddi bir emek var. Bizler seçildikten hemen sonra Sağlamtaş'tan bulanık su ile ilgili şikâyetler geldi. Sanıyorum 20 yıl boyunca hiçbir belediye başkanının ilgilenmediği, uğramadığı bir yer olmuş bu arıtma tesisi. Uzun yıllardır kullanılıyor fakat hiçbir bakım yapılmamıştı bugüne kadar. Buraya geldiğimizde ilk gördüğümüz manzara bizleri üzdü. Bu tesis çok kötü durumdaydı. Tüm işlevlerini kaybetmiş ve çok kirli bir haldeydi. Fakat bugün geldiğimiz noktada, TESKİ'nin yetkilileri buraya gelmesine bile gerek kalmadan, akıllı telefonlarla suyun ne kadar temiz olduğunu, neye ihtiyacı olduğunu görüp ona göre müdahale edebiliyorlar. Sağlamtaş ve Çınarlıdere Mahallelerinde yaşayan vatandaşlarımız bu sayede temiz ve sağlıklı su imkânına kavuşmuş oldu. Ben bu tesisin yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.”dedi.

Kadir Albayrak: “Hizmet Aşkıyla Durmadan Çalışmaya Devam Edeceğiz”

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Vatandaşımıza sağlık açısından önemli bir hizmeti ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 4 yıl içerisinde de Malkara ilçemize çok önemli yatırımlar yaptık. Bunda Malkara Belediyemizin, Malkara ve Büyükşehir Belediyemizdeki meclis üyelerimizin de payı çok büyük. Malkara’lı vatandaşlarımız, neye ihtiyacı olduğunu bilen vatandaşlardır. Seçimlerde tercihlerini ihtiyaçları doğrultusunda yapıyorlar. Vatandaşın taleplerini yerine getirmek bizleri mutlu ediyor. Hizmetlerimiz görev süremizin sonuna kadar devam edecek. Bundan şüpheniz olmasın. Vatandaşa hizmet aşkıyla durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bu tesisin hayırlı olmasını diliyorum. Sağlamtaşlılar her şeyin en iyisine layık. Herkese saygılar sunuyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından Sağlamtaş İçme Suyu Arıtma Tesisinin açılış kurdelesi kesildi ve tesis gezildi.

 
 


Tarih: 17.05.2018 - 21:13
© 2014-2019 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 279     Dün : 1,082    Toplam : 2.937.312
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası