Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
TESKİ ESKİ BELDE MERKEZLERİNE ATIKSU ARITMA TESİSLERİ YAPIYOR

TESKİ ESKİ BELDE MERKEZLERİNE ATIKSU ARITMA TESİSLERİ YAPIYOR

Çerkezmüsellim Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ve Çerkezmüsellim-Temrezli-Karakavak İçme Suyu İletim Hattı Hizmete Alındı

Çerkezmüsellim eski belediye döneminde yapımına başlanmış fakat tamamlanmamış Çerkezmüsellim Atıksu Arıtma Tesisi, TESKİ tarafından son teknoloji ekipmanlar ile tamamlanarak hizmete alındı. Bunun yanı sıra su sorunu yaşayan Çerkezmüsellim, Temrezli ve Karakavak Mahallelerinin de içme suyu sorunu çözüldü. Bu kapsamda yeni içme suyu isale ve terfi hatları yapılarak hizmete alındı. Yapımı tamamlanan TESKİ tesislerinin hizmete alınması Çerkezmüsellim Mahallesinde düzenlenen tören ile gerçekleşti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Hayrabolu Belediye Başkan Vekili Hasan Aksu, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Rıza Tekin ve A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr.İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, Çevre Gönüllüsü Hakan Dedeoğlu, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve yıllardır bu altyapı yatırımlarının yapılmasını bekleyen mahalle sakinleri katıldı.

TESKİ’nin Kırsal Mahalle Yatırımları Durmak Bilmiyor

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Çerkezmüsellim Atıksu Arıtma tesisimiz eski belde belediyesi döneminde yapımına başlanmış, fakat tamamlanmamış, atıl vaziyette yarım bırakılmıştır. TESKİ Genel Müdürlüğü olarak il genelinde yaptığımız atıksu arıtma tesisi yatırımları kapsamında bu tesisimizi de atıl olmaktan kurtararak, yarım kalan arıtma tesisini tamamladık ve hizmete aldık. Tüm inşaat işlerini tamamladık, son teknoloji elektrik ve mekanik ekipmanları monte edildi ve tesis çalışır hale getirildi.

Tesisimiz önceden otluk içindeydi. Dışardan bakıldığında hiç gözükmüyordu bile. Çevre düzenlemesi adına hiç bir şey yoktu. Beton imalatları eksikti. Demiler ve korkuluklar paslıydı. Tesise pis suyu getirecek atıksu hatları eksikti. Hiçbir elektrik ve mekanik ekipman yoktu.

TESKİ olarak kısa bir süre içinde tesisteki eksiklikleri belirledik ve projelendirdik. Eski dönemlerden yarım kalan inşaatın tamamlanması için yeni ihaleye çıktık ve hemen çalışmalara başladık. Yatırım bedeli KDV dâhil 1.397.000 TL’dir. Tesisimizin arıtma kapasitesi 600 m3/gün ve hizmet edeceği nüfus 3.000 kişidir.

Bu kapsamda; Atıksu Terfi Merkezinin inşaatı yapılmıştır. Arıtma yapılarındaki beton döküm hataları veya eksik dökümler; büyük çaplı olanlar kalıp teşkil edilerek donatılı/donatısız hazır beton ile, küçük çapta olanlar ise ilgili pozundaki tamir harçları ile düzeltilmek suretiyle kusurlar giderilmiştir. Havuz iç yüzeylerindeki tamirlerden sonra su sızdırmazlığı sağlamak için sızdırmazlık malzemesi ile yalıtım yapılmıştır. Arıtma havuzlarının dış yüzeyi dış cephe boyası ile boyanmıştır. Tesiste çevre düzenlemesi yapılmıştır. Kanalizasyon bağlantı By pass ve arıtılmış su deşarj hatları yapılmıştır. Tesise pis suyu getirecek eksik atıksu hatları tamamlandı. Hatlar üzerinde kontrol mühendislerinin gözetiminde sızdırmazlık testleri yapıldı. Paslanmaz çelik borudan blower kolektör hattı, difüzör besleme hatlarının imalatı ve mekanik ekipmanların montajı yapıldı. Havalandırma ve Çöktürme Havuzları bağlantı hatlarının imalatı yapıldı. Tesis için gerekli olan elektrik pano odası tesis edilmiş kurulumu yapıldı. Son olarak çevre düzenlemesinin yapılmasıyla birlikte tesimimiz TESKİ’ye ve günümüze yakışır çağdaş bir görünüme kavuşturuldu. Tüm bu imalatların yapılmasıyla birlikte bugün tesisimiz Çerkezmüsellim Mahallesinin atıksuyunun tamamını arıtmaktadır.

Eski Belde Merkezi ve Kırsal Mahallelerin İçme Suyu Problemleri Çözülüyor

Çerkezmüsellim-Temrezli-Karakavak İçme Suyu İletim Hattı işi kapsamında; Mevcut 100 m³ kapasiteli Karakavak Mahallesi içme suyu deposunun bakım ve onarımı yapıldı. Şu anda bu depodan Temrezli, Karakavak Mahallelerine ve Çerkezmüsellim Mahallesinin bir kısmına su verilmektedir. Önceden Temrezli Mahallesine ayaklı su deposundan su verilmekteydi. Bu depo çok eskiydi ve işlevini yerine getiremiyordu. Şu anda Temrezli ayaklı deposu iptal oldu ve en yakın zamanda yıkılacaktır.

Şu anda yeni yapılan içme suyu hatları sayesinde Temrezli Mahallesine 100 m³ kapasiteli Karakavak İçme Suyu Deposundan su verilmektedir. Bunun için Temrezli Mahallesi ile Karakavak Mahallesi arası 125 mm çapında 5.160 metre isale hattı yapıldı.

Eskiden Karakavak Mahallesine su temin edilen içme suyu kuyusundan çıkan suyun kalitesi iyi değildi. Bu kuyu iptal edildi. Temrezli Karakavak arası yapılan 160 mm çapında 8.600 metre içme suyu terfi hattı ile su Temrezliden Karakavak’a gelmektedir. Böylece Karakavak Mahallesi eskiye nazaran daha kaliteli suya kavuşmuştur. Yapılan yatırımın bedeli KDV dahil; 1.003.000 TL’dir.

Bugün itibariyle Çerkezmüsellim içmesuyu ihtiyacının %20’ si Temrezli’ den sağlanmaktadır fakat 19.04.2018 Tarihinde ihalesi yapılan “Tekirdağ Geneli (4.etap) su sondaj kuyusu açılması işi”  kapsamında Temrezli’ye yeni açılacak olan 15lt/sn’ lik su kuyusu ile Çerkezmüsellim, Karakavak ve Temrezli mahallelerimizin içme suyu ihtiyacının tamamı yüksek kaliteli bir şekilde bu kaynaktan sağlanacaktır. Yapılan yatırımların tüm halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Genel Müdür Başa’nın ardından Çerkezmüsellim Mahallesi Muhtarı Sezai Zengin bir konuşma yaparak, “Mahallemize kazandırılan biyolojik arıtma tesisinden dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sayın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım ve Sayın Genel Müdürüm, buraya yaptığınız yatırım bizim için çok önemli. Tüm Çerkezmüsellim sakinleri adına sizlere teşekkür ediyor, tesisin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Muhtar Sezai Zengin'in ardından konuşma yapan Hayrabolu Belediyesi Başkan Vekili Hasan Aksu, “Genel Müdürümüzün ve muhtarımın söylediği gibi buraya baktığımızda betondan yapılmış bir yapı vardı. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanım Kadir Albayrak'a ve TESKİ Genel Müdürüm Şafak Başa'ya böyle bir tesisi Çerkezmüsellim'e kazandırdıkları için binlerce teşekkür ediyorum. Bir kez daha emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun” şeklinde konuştu.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Geldiğimiz noktada Hayrabolu dört yıl içerisinde, beldeleri şimdi mahalle olan Hayrabolu'nun köyleri Büyükşehir Belediyesi ve Hayrabolu Belediyesi tarafından büyük bir onarım bakım ve hizmet alma aşamasında oldu. Bunu her yerde ve her zaman söylüyorum. Daha önceleri metrekareye 35 kilogram yağış yağdığı zaman Hayrabolu merkezi sel baskına uğruyordu, bu sene 119 kilogram yağış yağdı ama hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Bu verilen hizmetin karşılığıdır. Bugün burada açılışını yapacağımız tesisin eski resimlerini gösterdiler. Eski resimleri insanın içini karartan, bir enkaz olarak görünüyor. Ama şimdi buraya baktığınız zaman gayet güzel, bir süre sonra burası çim olacak. Gerçekten Çerkezmüsellim'e yakışan bir tesis oldu. Önümüzde 335 gün daha var. Hiç merak etmeyin ne söz verdiysek yerine gelecek. Önümdeki süreçte de geri kalan yatırımları tamamlayacağız. Biz verilen görevi yarım bırakıp gitmeyiz.  Bizim rahatsız olduğumuz konu böyle yatırımlarda ve benzeri yatırımlarda, buraya bütün siyasi partilerin il başkanının, ilçe başkanının,  milletvekillerinin katılmasını istiyoruz. Hemen hemen her gün bir açılış ya da bir temel atma töreni var. Bunların hepsi Tekirdağ halkının mutluluğu için. Bundan rahat olup siyasal malzeme çıkarmaya çalışanlar var. Bu halk 24 Haziran 2018'de gereken cevabı verecektir. Ben bu duygularla bu yapılan tesisin Çerkezmüsellim'e hayırlı olmasını diliyorum. Ne isterseniz isteyin sonuna kadar yanınızdayız. Her şey gönlünüzce olsun.”dedi.

Konuşmaların ardından dua edilerek hizmete alınan tesislerin açılış kurdelesi kesildi ve tesis gezildi.

 


 


Tarih: 08.05.2018 - 15:51
© 2014-2019 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 270     Dün : 1,082    Toplam : 2.937.303
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası