Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
HAYRABOLU'NUN 4 KIRSAL MAHALLESİ ALTYAPIYA KAVUŞTU

HAYRABOLU'NUN 4 KIRSAL MAHALLESİ ALTYAPIYA KAVUŞTU

Hayrabolu İlçesi Muhtelif Mahalleler (Kabahöyük, Tatarlı, Çene, Kadriye) İçme Suyu ve Kanalizasyon İnşaatı Tamamlandı ve Hizmete Alındı

Daha önce hiç kanalizasyon hattı olmayan Hayrabolu’nun 4 mahallesine kanalizasyon altyapısı, ayrıca bu mahallelerden ihtiyaç duyulan ikisine içme suyu altyapısı yapıldı. Tamamlanan inşaatların hizmete alınma töreni Tatarlı Mahallesinde düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Rıza Tekin ve A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr.İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, Çevre Gönüllüsü Hakan Dedeoğlu, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve altyapı yatırımı yapılan mahallelerin sakinleri katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Kısa bir süre önce temelini attığımız bu yatırımımızı hızlıca tamamlayarak hizmete alıyoruz. Proje kapsamında Hayrabolu ilçemizin 4 önemli mahallesinin altyapı sorununu çözüyoruz. Yatırım bedeli KDV dahil 4.734.234,20 TL olan iş kapsamında; Kadriye Mahallesine 7.700 metre kanalizasyon şebeke hattı ve 2 adet 100 m³’ lük fosseptik yapısı yapılmıştır.

Kabahöyük Mahallemizde çok eski olan ve sık sık arızalanan içme suyu şebeke hattının yaklaşık 5.400 metrelik kısmı yenilendi. Daha önce kanalizasyonu altyapısı bulunmayan Kabahöyük Mahallemize yaklaşık 5.600 metre kanalizasyon şebeke hattı ve 2 adet 50 m³’ lük fosseptik yapısı inşa edilmiştir.

Tatarlı Mahallemizde mevcut 20 m³’ lük içme suyu deposunun eski ve yetersiz olmasından dolayı, 1 adet yeni 100 m³ içme suyu deposu yapıldı. Daha önce kanalizasyonu altyapısı bulunmayan Tatarlı Mahallemize yaklaşık 5.200 metre kanalizasyon şebeke hattı ve 1 adet 100 m³ fosseptik yapısı inşa edildi.

Daha önce kanalizasyonu altyapısı bulunmayan Çene Mahallemize de yaklaşık 4.800 metre kanalizasyon şebeke hattı ve 2 adet 50 m³’ lük fosseptik yapısı yapıldı. Tüm imalatlarımız tamamlanarak hizmete alınmıştır. Böylece toplamda bu 4 mahallemizde 26.693 metre kanalizasyon şebeke hattı, 5.778 metre içme suyu hattı ve bir adet de su deposu yapılmış oldu.

Tekirdağ Nüfusunun %90’ı Kanalizasyon Hizmeti Alıyor

Proje tamamen TESKİ tarafından yapıldı. Çalışmalarımız da TESKİ'nin öz kaynaklarından karşılandı. Bütün bu çalışmalarımızda, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’ın da katkılarıyla önemli mesafeler kat ettik. TESKİ kurulduğunda nüfusun kanalizasyona erişim oranı, % 70 civarındaydı. Bugüne kadar il genelinde yaptığımız altyapı yatırımları sayesinde nüfusumuzun yüzde 90'ından fazlası sağlam bir şekilde çalışan kanalizasyon sistemlerine sahip. TESKİ olarak, çalışmaya devam edeceğiz. Bu projede emeği geçen tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ediyorum. Bu yatırımın tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Genel Müdür Başa’nın ardından konuşan Tatarlı Mahallesi azası Tarık Çevik, mahallelerine yapılan yatırımlardan dolayı teşekkür etti.

Törende konuşan Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu; “Bugün TESKİ ile bir kez daha gurur duydum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ, ilçemize yapılan yatırımın yarısı kadar 4 tane köyümüze yatırım yaptı. Sosyal belediyecilik anlamında yapılması gereken doğru projelerden bir tanesiydi. Mahalleye dönüşen bu dört köyümüz hizmet alma anlamında Hayrabolu'da üvey evlat kalmış köylerdendi. İki hafta sonra ihaleye çıkıyoruz. Altyapısını tamamladığımız köylerin yollarını yapacağız. Tüm çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Yapılan yatırımdan dolayı Genel Müdürümüze, Daire Başkanlarımıza, Yönetim Kurulumuza ve Yönetim Kurulu Başkanı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Tekirdağ'ın büyükşehir olmasıyla beraber, çok eskilere dayanan köy geleneği, bir gecede çıkan bir kanunla ortadan kalktı ve köylerimiz mahalle oldu. Böyle olunca bu köyden mahalleye dönen mahallelerimiz merkez mahallelerde ne varsa, onu isteme hakkına sahip oldular. Buralarda halen altyapı ile uğraşmamızı hepinizin takdirlerine sunuyorum. Maalesef buralar uzunca yıllar ihmal edildi. Olması gerekenler göz ardı edildi. Elbette bu tesislerle beraber bu mahallelerimizde büyük bir rahatlama olacaktır. Önce kırsal mahallelerimizin sorunlarını çözmeliyiz. Hayrabolu ve Malkara Türkiye'nin tarım ve hayvancılıktaki başkentidir. Bu bölgeyi korumak da hepimizin görevidir. Geçmişte metrekareye 30 kilogram yağmur yağınca ortalığı sel götürüyordu Hayrabolu'da. Bu sene yine Hayrabolu'da metrekareye 119 kilogram yağış yağdı. Ama en ufak sıkıntı yaşanmadı. Bu, TESKİ’nin ciddi bir şekilde çalışmasının eseridir ve Hayrabolu ilçemizi hak ettiği yere getirdiğimizin önemli bir göstergesidir. Bu başarının en büyük sahibi bizleri göreve getiren siz sevgili vatandaşlarımızsınız. İnanıyorum ki Tekirdağ halkı önümüzdeki genel seçimlerde de, yerel seçimlerde de sosyal demokrat 12 belediyeyi, bizleri bir kez daha göreve getireceklerdir. Elbette ki yatırımlarımız bu kadarla sınırlı kalmayacak. Önümüzde 350 günden fazla zaman var. Biz bu sürenin sonuna kadar sadece ve sadece hizmeti düşüneceğiz. Siyaset zamanı geldiğinde de siz vatandaşlarımızla yüzleşeceğiz. Ne söz verdik, neleri yaptık sizlere anlatacağız. Yaptıklarımızdan dolayı tek bir vatandaşımızın bile bize Allah razı olsun demesi bizler için büyük gurur kaynağıdır. Bu yatırımların tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Konuşmalar sonrasında dua edilerek Hayrabolu İlçesi Muhtelif Mahalleler (Kabahöyük, Tatarlı, Çene, Kadriye) İçme Suyu ve Kanalizasyon tesislerinin açılış kurdelesi kesilerek hizmete alındı.

 


 


Tarih: 26.04.2018 - 23:20
© 2014-2019 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 267     Dün : 1,082    Toplam : 2.937.300
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası