Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
TESKİ ÇORLU'NUN DUTLUK DERE BÖLGESİNİN SEL VE TAŞKIN PROBLEMLERİNE SON VERİYOR

TESKİ ÇORLU'NUN DUTLUK DERE BÖLGESİNİN SEL VE TAŞKIN PROBLEMLERİNE SON VERİYOR

Her yağışta sel ve su baskınları yaşanılan Çorlu İlçesi Dutluk Dere Mevkiinin altyapı problemi TESKİ tarafından çözüme kavuşturuluyor. Bu kapsamda Çorlu İlçesi Dutluk Dere Mevkii Taşkın Koruma ve Kanalizasyon İnşaatının temeli atıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Rıza Tekin ve A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr.İbrahimİçöz ve İ.Feyzi Ünal, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, daire başkanları, birim müdürleri ve bu altyapı yatırımını sabırsızlıkla bekleyen çok sayıda Çorlu’lu vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Çorlu İlçesi Rumeli Mahallesinin Dutluk Mevkiindeki parseller, geçmiş zamanlarda Dutluk Dereden gelen taşkın suları hesaba katılmadan planlanmış olup, dere yatağı yer yer 12.00 m’ye kadar doldurularak bodrum katlı bina inşaatları ve yol çalışmaları yapılmıştır. Doldurulmuş olan yaklaşık 850 m’lik derenin memba kısmında kalan bazı binaların 1.ve 2. katları göllenmeden dolayı sürekli taşkınlara maruz kalmaktaydı. Ayrıca yeni inşa edilen evlerin bodrum katlarında; yeraltı su tabakasının yükselmesiyle su sızmalarının önlenmesinde, sızan suların tahliyesinde büyük sorunlar yaşanmıştır. Kanalizasyon hatlarında ise akışın engellenmesi nedeniyle rögarlarda taşmalar sonucu çevre kirliliği ile karşılaşılmıştır. Bölgede bulunan ev ve işyerleri mağdur oluyordu. Bu projemizle bunu engelleyeceğiz.

Bu projenin amacı; Dutluk Mevkiindeki taşkın ve yeraltı suyu sorunlarının ortadan kaldırarak mal, can kayıplarını ve çevre kirliliğini önlemektir.

Dutluk Mevkiinin yukarı havzasındaki yağmur sularını toplamak üzere;800 mt uzunluğunda 500 mm beton boru ile yağmursuyu kanalı,994 mt uzunluğunda 2.00 mt X 2.00 mtebatlarında Tek Gözlü Kutu Menfez, 70 m uzunluğunda 3.00 mt X 2.50 mtebatlarında Çift Gözlü Kutu Menfez, 250 mt uzunluğunda 5.00 mt X 2.20 mt Ebatlarında U Kesit Kanalı, 850 mt uzunluğunda 500 mm beton boru ile kanalizasyon hattı,400 mt uzunluğunda Ø300 mm beton boru ile kanalizasyon hattı, ayrıca bu imalatlara ait ızgara, muayene ve parsel bacaları yapılacaktır.

TESKİ Genel Müdürlüğü olarak Çorlu genelinde bugüne kadar 17 adet altyapı projesini hayata geçirdik. Halen devam eden 5 adet altyapı yatırımımız mevcut. Bu yatırımların maliyeti 65.560.277 TL’dir. TESKİ adına DSİ tarafından yapılan yatırımları da eklediğimizde TESKİ’nin Çorlu yatırımlarının maliyeti 120.188.277 TL’dir.

Çorlu ilçemizin içme suyu problemini çözecek olan projemiz hızla devam etmektedir. İçme suyu isale hatları yapıyoruz, yeni 3 adet su deposu yapıyoruz, eski asbest içme suyu hatlarını ve şebeke hatlarını yeniliyoruz. Yenice Atıksu Arıtma Tesisimizi yeniledik. İlçe geneline dev jeneratörler koyarak elektrik kesintilerine bağlı su kesintilerinin önüne geçtik.

Yatırımın yapılmasında emeği geçen tüm TESKİ emekçilerine, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan ve ekibine, her zaman bize destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak’a teşekkür ederim. Yatırım tüm Çorlu halkına hayırlı olmasını dilerim.”dedi.

Törende konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan; “Çorlu’nun nüfusuher yıl 10.000 kişi artmaktadır. Bu kadar hızlı nüfus artışına rağmen Büyükşehir Belediyesi ve Çorlu Belediyesi çok güzel hizmetler yapmaktadır. Bir kurum için en dezavantajlı yatırım yer altına yatırım yapmaktır. Fakat insanlık için gerekli yatırımdır. TESKİ Çorlu Atıksu Arıtma Tesisi çalışıyor. Atıksu kolektör hatları da bağlandı. Genelde yağmurlu havalarda oldukça büyük altyapı sorunlarının yaşandığı bölge, TESKİ’nin yaptığı yatırım sayesinde kötü kaderinden kurtuldu. Yatırımın yapılmasından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, TESKİ Genel Müdür Dr.Şafak Başa ve ekibine teşekkür ediyorum. Bu başarı tüm Tekirdağ’ın başarısıdır.”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Bugün burada uzun zamandır üzerinde durduğumuz TESKİ tarafından projesi hazırlanan, Büyükşehir Belediyesi tarafından da finansı sağlanan Taşkın Koruma ve Kanalizasyon İnşaatının temelini atmak için toplandık. Çorlu'ya çok önem verdiğimizi her zaman söyledik. Size bir müjde daha vereyim. Tekirdağ'ın en güzel otogarlarından biri olacak olan Çorlu Otogarı projesi ihalesi yapılmak üzere 1 Mayıs tarihi ile hazır olacak. Hizmet süremizin geri kalan zamanında da Çorlu ve Tekirdağ için çalışmaya devam edeceğiz. Vatandaşın mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Bu projenin Çorlu'ya hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçen herkesi kutluyorum.”dedi.

Törende son olarak konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sayın Emre Köprülü; “Seçimlerin yaklaştığı dönemlerde belediyeler altyapı yatırımlarına girmezler. Fakat bizim belediyelerim şov peşinde değil. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bugün doğru olanı yapıyor. Altyapı yatırımları en önemli hizmet alanıdır. Yakında Çorlu’nun içme suyu yatırımları da tamamlanacak. Tekirdağ’ın 11 ilçesinde de altyapı yatırımları devam ediyor. TESKİ yalnızca Çorlu’ya 120 milyon TL’lik yatırım yapmış. Biz hizmetimizi karşılıksız ve halka dönük yaparız. Çalışmalar doğrultusunda emeği geçen herkese teşekkür ederim.”dedi.

Konuşmaların ardından Çorlu İlçesi Dutluk Dere Mevki Taşkın Koruma ve Kanalizasyon İnşaatının temeli atıldı.

 

 


Tarih: 17.04.2018 - 22:08
© 2014-2019 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 270     Dün : 1,082    Toplam : 2.937.303
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası