Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
ÇERKEZKÖY İLÇESİNE TESKİ’DEN DEV BİR YATIRIM DAHA

ÇERKEZKÖY İLÇESİNE TESKİ’DEN DEV BİR YATIRIM DAHA

Çerkezköy İlçesi Ambar Deresi ve Kavak Deresi Atıksu Kolektör Hattının Temeli Atıldı

Çerkezköy İlçesi Ambar Deresi ve Kavak Deresi Atıksu Kolektör Hattının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Rıza Tekin ve A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr.İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, daire başkanları, birim müdürleri ve çok sayıda Çerkezköylü vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “TESKİ olarak ilçelerimizin altyapı problemlerini çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Temelini attığımız proje ile Kavak Deresi ve Ambar Deresi bölgelerinin, yeni gelişen alanların, okullaşan bölgelerin altyapı sorunlarını çözmek amacıyla, derelere akan atıksuları kolektör hattı ile toplayarak arıtma tesisine ileteceğiz. Yatırım bedeli KDV dahil 7,2 milyon TL’dir. Yaz aylarında bitirilmesi planlanmaktadır.

Kavak Deresi bölgesinde atıksu şebeke ve kolektör hattı bulunmamaktadır. Kavak Deresi; Kapaklı İlçesi Bahçelievler Mahallesi, Çerkezköy İlçesi Kipa mevkii (yeni yapılan sitelerin) ve Emlak Konutları mevkilerinin alt mansap kısmında kalmaktadır. Özellikle Emlak Konutlarının atıksuları Kavak Deresine deşarj olmakta ve çevre kirliliğine sebep olmaktadır. İş kapsamında inşa edilecek olan 600mm çapında ve 2700 metre uzunluğundaki Kavak Deresi Atıksu Kolektör Hattı vasıtasıyla bölgenin atıksuyu Çerkezköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisini iletilecektir ve tesiste arıtılacaktır.  

Çerkezköy İlçesi Ambar Deresi bölgesinde kısmen atıksu şebeke hattı bulunmaktadır. Bölgenin atıksuyu atıksu kolektör hattı bulunmaması sebebiyle dereye deşarj olmaktadır. İş kapsamında şebeke hattı bulunmayan, özellikle okullar bölgesinin atıksu şebeke hattı inşa edilecektir. Ayrıca  Ambar Deresi bölgesine de yeni yapılacak olan atıksu kolektör hattı ile bölgenin atıksuyu Çerkezköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine iletilecektir. Toplamda yaklaşık 11.000 metre atıksu şebeke ve kolektör hattı inşa edilecektir.

Yine aynı yatırım kapsamında taşkın risklerini ortadan kaldırmak amacıyla Kapaklı İlçesi Karaağaç Deresi Islahı için 270 metre uzunluğunda 1,70 X 2,50 metre boyutlarında betonarme çift gözlü menfez yapılması planlanmaktadır.

Bu yatırımın harici Çerkezköy İlçesinde devam eden yatırımlarımız da var. İstasyon Mahallesine 1 adet, Fatih Mahallesine 2 adet ve Veliköy Mahallesine 1 adet olmak üzere Çerkezköy’de toplam 4 adet içme suyu kuyusu açılmaktadır. 77 kilometrelik Çerkezköy Kanalizasyon İnşaatının 65 kilometrelik kısmı inşa edilerek %83’ü tamamlanmış olup, Mayıs 2018 tarihinden bitirilmesi planlanmaktadır.

Çerkezköy Belediyesi ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Bu yatırımların yapılmasında bize liderlik eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sayın Kadir Albayrak’a, ilçe belediye başkanları ve tüm TESKİ emekçilerine teşekkür ediyorum. Halkımıza hayırlı olsun.”dedi.

Törende konuşan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı; “TESKİ yapmış olduğu altyapı çalışmalarıyla Kapaklı ve Çerkezköy'de önemli işler yaptı. Kapaklı'nın altyapı çalışmalarına en ihtiyaç duyan Mahallesi Pınarca Mahallesidir. Geçmiş dönemde yapılan eksik hizmetleri biz tamamlıyoruz. Bu da bizim ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Ben bu yatırım için başta Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”dedi.

Törende konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay; “Bugün TESKİ'nin Çerkezköy’ün geleceği için yaptığı önemli bir yatırımın temel atma töreninde beraberiz. Ambar Dere Bölgesi Çerkezköy'ün uzun zamandan beri kanalizasyon hattı ihtiyacı olan bir bölgesiydi. Aynı ihalenin içerisinde Çerkezköy'ün Kavak Deresi var. Bir tarafında OSB'lerin, bir tarafında mahallelerin atık sularına maruz kalan bir bölgeydi burası. Atıksular sebebiyle olan kokular yaklaşık 20 bin insanı etkiliyordu. Mahallenin en önemli ve temel sorununa bugün bu önemli yatırım yapılıyor. Yatırımlarımızı geleceği düşünerek şekillendiriyoruz. Kolektör hattının tüm Çerkezköy ve Kapaklı’lı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Biz Tekirdağ'ın 11 ilçesinin tamamında hizmet yapıyoruz ve her ilçeye ayrı ayrı potansiyeline göre yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Ne söz verdiysek, onu yerine getiriyoruz. Önemli olan söz vermek değil, yerine getirmektir. Biz bu projeleri hayata geçirmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Ben bu yatırımın hayırlı olmasını diliyor, nice yatırımlarda ve açılışlarda buluşmak üzere, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından Çerkezköy İlçesi Ambar Deresi ve Kavak Deresi Atıksu Kolektör Hattının temeli atıldı.

 
Tarih: 21.02.2018 - 19:45
© 2014-2019 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 293     Dün : 1,082    Toplam : 2.937.326
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası