Tekirdağ Web Tasarım
Mustafa Kemal Atatürk
ÇORLU YENİCE İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ AÇILDI

ÇORLU YENİCE İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ AÇILDI

Çorlu İlçesi, Yenice Mahallesinin evsel atıksuyunu arıtacak olan atıksu arıtma tesisi Yenice Mahallesinde düzenlenen törenle hizmete alındı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Nilgün Marmara ve Rıza Tekin, Genel Müdür Yardımcıları Dr.İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, daire başkanları, birim müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “TESKİ olarak büyük altyapı hamleleri yapıyoruz. Hem içme suyu hem de kanalizasyon alanında bugüne kadar çok önemli yatırımlar yaptık. Bir önemli görevimiz de atıksu arıtma tesisleri kurmak ve işletmek. Açılışını yaptığımız Çorlu Yenice İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, özellikle yaz aylarında nüfusu oldukça artan Yenice Mahallesinin evsel atıksuyunu arıtacaktır. Yatırımımızın bedeli KDV hariç 2.978.307 TL’dir. Eski tesisimiz ihtiyacı karşılamıyordu. Bu sebeple tesisimizin kapasitesini arttırdık, hizmet edeceği nüfus sayısını yükselttik. Tesisin revizyon öncesi kapasitesi günlük 780 metreküptü. Yaptığımız revizyon sonrası günlük arıtma kapasitesi 3.000 metreküpe çıkarılmıştır. Tesisi arazisi için 5.777 metrekare alan kamulaştırılmıştır. Yeni vidanjör boşaltım sahası, otomatik ızgara sistemi, kum ve yağ tutucu yapısı yapılmıştır. 400 metreküplük dengeleme havuzu yapılmıştır. Kapasite artışı için gerekli yeni çöktürme havuzu yapılmıştır. Tüm mekanik ekipman ve tesisatlar yenilenerek verimli hale getirilmiştir. Elektrik sistemi yenilenmiş ve otomasyon için gerekli olan SCADA sistemi kurulmuştur. Çevre düzenlemesi de yapılarak, ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. Atıksu arıtma tesislerimiz bizim aynamızdır. Çevre için önemli yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Tesisimizin halkımıza hayırlı olmasını dilerim.”dedi.

Törende konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan; “TESKİ tarafından kilometrelerce yeni kanallar, yağmur suyu tesisleri yapıldı. Bunun dışında büyükşehir belediyesi tarafından birçok yatırımlar yapıldı. TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa çok güzel açıklamalar yaptı. Yenice önemli bir sahil bölgesi. Zamanla her yatırım kendisini yenileyecek. Ben son olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak'a teşekkür ediyorum. Ayrıca TESKİ Genel Müdürümüz Şafak Başa ve eli nasırlı olan işçi kardeşlerime de teşekkür ediyorum.”dedi.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Yenice Atıksu Arıtma Tesisinin ilk iki senelik performansını yakından inceleyen bir büyükşehir belediye başkanı olarak, özellikle bayramlarda, yaz mevsiminde ne kadar zahmet çektiğimizi çok iyi biliyoruz. Bugün bu tesisin çalışma halini 780 metre küpten, 3000 metre küpe yükselttik ve bu bölgenin 30.000 nüfusuna hizmet edecek bir çalışma haline getirdik. Hizmetlerimiz daha devam edecek. Topluma güzel hizmetler sosyal demokrat belediyelerin ana felsefeleri içerisinde yer alıyor. Yarın Hayrabolu'dayız. Hayrabolu'da 10 milyonluk bir yatırımla Rekreasyon alanının temelini atacağız. Hayrabolu'nun görüşünü ve genel yapısını değiştireceğiz. Bizi 2019'un 30 Mart'ına kadar her gün bir açılışta veya temel atma törenlerinde göreceksiniz ve 30 Mart 2019'a geldiğimiz zamanda bütün sözlerimizi yerine getirdiğimizi göreceksiniz. Buraya gelmeden önce Genel Müdür Başa’dan TESKİ'nin şu andaki yatırımlarını istedim, 473 Milyonu buluyor. Biten, devam eden ve bitecek olanlar, Büyükşehiri de içerisine koyduğumuz zaman 750 milyonu buluyor.  Bundan sonraki hizmetlerimiz daha devam edecektir. Özellikle eğitim kurumlarına çok önem veriyoruz. Bakınız çok reklamını yapmadık ama 28 tane ilkokulun su depolarını değiştirdik. Biz halka hizmet ettikçe, bu tesisleri halkın hizmetine sundukça göreceksiniz. Bizler hizmet etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Her şey gönlünüzce olsun derken bu tesisin hem Yenice'nin sabit nüfusuna hem de yaz nüfusuna ve Tekirdağ'a hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Konuşmaların ardından tesisin açılış kurdelesinin kesilmesiyle birlikte, katılımcılar tarafından tesisin çevresine zeytin ağaçları dikildi. Tamamen yenilenen atıksu arıtma tesisi gezilerek, incelendi.

 


Tarih: 29.11.2017 - 12:47
© 2014-2019 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.
Ziyaretçi Sayılarımız     Bugün : 267     Dün : 1,082    Toplam : 2.937.300
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Twitter Sayfası
Teski Genel Müdürlüğü Facebook Sayfası